Memur-Sen'den TOKİ'deki eksikliklere tepki

Memur-Sen Van İl Temsilcisi Mehmet Ali Uca, Korubaş TOKİ'lerindeki eksikliklere dikkat çekerek TOKİ Başkanlığını, bu problemlere el atması gerektiğini ve görevini yapmaya site yönetiminin görevine son verilmesi çağrısında bulundu.

Bölge 4 Ağustos 2019 18:40
Memur-Sen'den TOKİ'deki eksikliklere tepki
-A +A

Memur-Sen Van İl Temsilcisi Mehmet Ali Uca, Van’da Korubaş TOKİ'lerinde yaşanan sorunlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Korubaş TOKİ yapımına 2009’da başlandığını; çağdaş yaşam alanları, sosyal donatıları, peyzaj çalışmaları ve yeşil alanlarıyla eksiksiz bir şekilde 1058 konutlu bu devasa kentin 2011 yılında teslim edilmesi gerektiğini hatırlatan Uca, ancak birçok eksiğiyle Temmuz 2019 tarihi itibariyle hâlâ bitirilmediğini ifade etti.

Dönem dönem değişen ve isim değişikliğine giden yüklenici firmalar tarafından sitenin inşa edildiğini ve tamamlanmayan kısmının hangi firma sorumluluğunda olduğunun bilinmediğini belirten Uca, bununla ilgili TOKİ tarafından hak sahiplerine gerekli detaylı bilgi verilmediğini ve sonuç itibariyle sitede ciddi eksikliklerle birlikte hâlâ tamamlanmadığını ve kesin teslimatın yapılmadığını dile getirdi.

TOKİ’ye yazılan onlarca mailin, mektup ve tutanağın olduğunu belirten Uca, buradaki eksiklikler ve sorunların TOKİ tarafından görmezden gelinmeye devam edildiğini, bitmez sorunları ve eksiklikleriyle, kötü işçilik ve kötü imalatıyla tüm şehrin malumu olmuş bir site olarak bilindiğini söyledi.

Uca, söz konusu TOKİ sitesinde 51 blok, 1058 konut, iki okul, bir camii, üç mini market ve bir manav bulunduğunu, yaklaşık 5.000’den fazla vatandaşımızın burada yaşadığını ve bu sitenin büyük çoğunluğunun da çeşitli mesleklerden oluşan kamu personelleri olduğunu ifade etti.

Uca, "TOKİ’ye, belediyelere, Boğaziçi Yönetimi A.Ş. ve Site Yönetimine ve daha pek çok yetkili kişi ve kuruma, bitirilmemiş ya da yerine getirilmeyen hizmet ve yatırımlar ile eksik ve ihtiyaçlar sözlü ve yazılı olarak defalarca bildirildiği halde yine de site çoğunlukla yüzüstü bırakıldı."

Gelinen son süreçte yerel anlamda Edremit Kaymakamlığı ve Edremit Belediyesinin bazı katkılarının dışında sitenin kendi kaderine terk edildiğini söyleyen Uca, Edremit Belediyesiyle yapılan görüşmelerde Memur-Sen TOKİ ile ilgili projelerinin olduğuyla ilgili geri dönütler aldıklarını ve bu anlamda Edremit Belediye’sinden  TOKİ sitesine sahip çıkılacağı ümidini taşıdıklarını belirtti.

Uca, tüm site sahasında mutlaka artık çağdaş standartlarda bir çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışması yapılması gerektiğini ve halihazırda yeşilin, ağacın ve peyzajın olmadığı kupkuru bir ortamda vatandaşların hayatlarını idame ettiklerini belirtti.

Uca sözlerine şöyle devam etti: "Sekiz yıldır sakinlerin kendi imkanlarıyla diktiği az miktardaki fidan ve yeşil alan bile mevcut site yönetimi tarafından ihmal edilmiş durumda olduğundan site yönetiminin yıllardır kendi haline terk ettiği bu siteye sahip çıkması ve vatandaşlarımızdan Tüm Türkiye’deki TOKİ yönetimlerinden fazlaca aldıkları aidatları artık vatandaşın ve sitenin menfaatine kullanması gerekmektedir. Site içerisinde doğalgaz olmasına rağmen tüm TOKİ’ler içerisinde en fazla aidatı 117 TL ile Memur-Sen TOKİ sakinleri ödemektedir. Alınan bu ücretler yıllardır hiçbir şekilde vatandaşa temizlik işleri dışında hiçbir şekilde yansımamıştır.

Sitenin içinden geçen kuru dere yatağının Büyükşehir Belediyesi ve Edremit Belediyesince kontrolünün yapılarak gerekirse iki tarafına duvar örülüp etrafındaki birkaç dönümlük geniş alan park/yeşil alan ve yürüyüş parkuru olarak değerlendirilmelidir.

Sitede oturan beş binden fazla vatandaşa çağın gereklerine uygun ferah, temiz ve bakımlı bir yaşam alanı oluşturulmalıdır. Çocuk oyun alanları yapılmalı, modern ve TOKİ’ye yakışır sosyal donatlar oluşturulmalıdır. Kaldırımı olmayan site içi yollara herhangi bir kaza gerçekleşmeden mutlaka kaldırım yapılmalıdır.

Saha içi aydınlatmalarından, VEDAŞ tarafından bazı direklere lamba takılmasına rağmen elektrik altyapısı sorunlu olduğundan yeterince verim alınamamakta, Saha içi yollarda ciddi sorunlar bulunmaktadır.

Saha içinde ailelerin ve çocukların oturabileceği ve dinlenebileceği alanlar yoktur. Blokların bodrumlarında ve temellerinde yaz kış su sızıntısı ve nem olduğundan korozyon, deforme, küflenme ve dökülmeler yıllardır devam etmektedir.

TOKİ, yüklenici firma ve site yönetimi bu kusurlu yapılarla ilgili göstermiş oldukları ilgisizlik ve ihmallerle hak sahiplerini mağdur etmek yerine üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmelidirler.

Hakkaniyetli ve ciddi bir denetimle buradaki tüm eksiklikler ve olumsuzluklar yerinde tespit edilip, ehil bir firma eliyle bitirilmeli, TOKİ’ye yakışır modern ve nezih bir yaşam alanı oluşturularak konutların kesin teslimi yapılmalıdır.

Kesin teslim ve devir işlemlerinden önce TOKİ, Boğaziçi A.Ş ve site yönetimi uhdesindeki yapılmayan iş ve hizmetlerin yapılması gerekmektedir.

Sitenin yerleşime açıldığı 2011 depreminden sonra siteyi yönetmeye talip olan Boğaziçi A.Ş.’nin yetkilendirdiği site yönetiminin ilgisiz tavırları nedeniyle Hak sahiplerinin çoğu eksikler, sorunlar ve sorumsuzlar yüzünden konutlarını devretmek zorunda kalmışlardır.

Konutlar ve Konut Sahası Yüklenici Firma ve Site Yönetimi’nin boş vermişlik ve ihmalleri neticesinde maddi değerini kaybederek, hak sahipleri maddi ve manevi olarak zarara uğratılmıştır. Dolayısıyla TOKİ bu problemlere el atmalı, Boğaziçi A.Ş. site yönetiminin sitedeki görevine son vermelidir." 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Ziyaretçi Defteri
Arşiv
Nöbetçi Eczaneler