Afet müdahale planı toplantısı yapıldı

Türkiye Afet Müdahale Planı toplantısı Van Vali Mehmet Emin Bilmez ’in katılımıyla gerçekleştirildi. Önümüzdeki günlerde yapılacak bir tatbikatla Van’ın afete müdahalede ne aşamada olduğunun ortaya çıkacağı bildirildi.

Bölge 4 Ağustos 2019 11:43
Afet müdahale planı toplantısı yapıldı
-A +A

Türkiye Afet Müdahale Planı toplantısı Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ’in katılımıyla gerçekleştirildi. Vali Bilmez, her kurumun afet planını kendi içinde yapmasının önemine dikkat çekerek, önümüzdeki günlerde yapılacak bir tatbikatla Van’da afete müdahalede ne aşamada olunduğunun ortaya çıkacağını söyledi.

Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğünde yapılan toplantıya Vali Mehmet Emin Bilmez, Vali Yardımcısı Sinan Aslan, AFAD İl Müdürü Osman Uçar, Van’daki kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Bilmez, Van’ın başta deprem olmak üzere birçok afetin yaşanabileceği bir bölgede bulunduğuna dikkat çekerek, afetlere müdahale konusunda çok ciddi planlamaların yapıldığını vurguladı.

Afet sırasında ve sonrasında kurumlar arasında iyi bir koordinasyona ihtiyaç olduğunu ifade eden Vali Bilmez,” Bir afet durumunda sağlık nerde kriz merkezi kuracak,  ulaştırma nasıl harekete geçecek, valilikte nerde toplanılacak, kriz merkezinde kimler görev alacak, hangi kurumda kim kendi biriminde nerede görev alacak buna ilişkin planlamalar var. İşte bu planlamaların eksiksiz uygulanması için özellikle iletişim kanallarının açık, iletişim bilgileri güncel ve hazır olmalı” dedi.

Afete müdahale konusunda yapılan planlamaların ne aşamada olduğunun belirlenmesi için tatbikatların büyük önem arz ettiğini belirten Vali Bilmez, “Önümüzdeki günlerde inşallah bir planlama tatbikatı yapacağız. Şimdi merkezden bazı yerlere alarm veriliyor ‘İlinizde sel felaketi oldu, yangın oldu, deprem oldu’ diye. Sizin bütün birimleri kaç saat içinde harekete geçirdiğiniz test ediliyor. Biz de bu tür tatbikatları yıl içerisinde birkaç kez yaparak her an afete hazır olduğumuzu göstermeliyiz. Bundan sonra her kurum da kendi içerisinde planlamasını yapıp alt yapısını harekete geçirecek. Çünkü bölgemizde 30 yılda bir ciddi depremler yaşanıyor. İlimiz dışında bölgemizin de  koordinasyonuna destek sunmak zorundayız. Bu toplantımızın da temel amacı farkındalık ve önümüzdeki günlerde yapılacak tatbikatta her kurumun hazır olması. O tatbikat aynı zamanda bizim de karnemizi ortaya çıkaracak” şeklinde konuştu.

Daha sonra Türkiye Afet Müdahale Planı ile ilgili bilgi veren AFAD İl Müdürü Osman Uçar, Türkiye Afet Müdahale Planı ’nın Türkiye'de yaşanabilecek afet ve acil durumlara etkin müdahale için görev alacak kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve gerçek kişileri kapsadığını söyledi.

Uçar, Van’daki müdahale planının; deprem, sel, heyelan, çığ, yangın, endüstriyel kazalar ve toplu nüfus hareketleri gibi afet ve acil durumlara müdahalede görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerinin rollerini, görev ve sorumluluklarını içerdiğini ifade etti.

Toplantı, İl Müdürü Osman Uçar’ın AFAD ekipleri tarafından yapılan çalışmaların slaytlar eşliğinde sunumuyla son buldu.

Kaynak : İLKHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Ziyaretçi Defteri
Arşiv
Nöbetçi Eczaneler